Czym jest granit?
Granit to jedna z najczęściej spotykanych skał magmowych, powstała w wyniku schładzania się i krzepnięcia magmy głębinowej. Jest to twarda, krystaliczna skała o ziarnistej strukturze, składająca się głównie z minerałów takich jak kwarc, szczotków i skaleni. Charakteryzuje się różnorodnymi barwami, w tym bielą, szarością, różami, a nawet czernią, w zależności od rodzaju minerałów wchodzących w jej skład. Ze względu na swoją odporność na warunki atmosferyczne i wysoką twardość, granit jest szeroko wykorzystywany w budownictwie i rzeźbiarstwie.
Wykorzystanie granitu w nagrobkach
Granit jest powszechnie wykorzystywanym materiałem w kamieniarstwie nagrobkowym. Jego trwałość sprawiła, że w latach 90-tych zaczął wypierać popularne lastryko – sztuczny kamień wykonany z kruszywa i cementu. Początkowo oferta kolorystyczna granitów była ograniczona. Oprócz rodzimych szarych granitów z Dolnego Śląska dostępne były materiały pochodzące ze Szwecji. Dzisiaj do Polski importuje się granity z całego świata, ale nie wszystkie z nich nadają się do wykorzystania w naszych warunkach klimatycznych. Część materiałów posiada strukturę, która pozwala z powodzeniem stosować je wewnątrz pomieszczeń, ale nie jest ona odporna na powtarzające się cykle zamarzania. Ich kolorystyka jest oczywiście niezwykle kusząca – to nie ulega wątpliwości. Dzisiaj poszukuje się nowych materiałów do wykorzystania w kamieniarstwie nagrobkowym – sami to robimy. Ważne jest jednak, aby zachować rozsądek, opierać się na wiedzy i doświadczeniu, a także nie ignorować sygnałów pochodzących z rynku. Taką postawę reprezentujemy i uważamy, że to jest słuszne.
Kolory granitu
Nie ma granitu, którego szukasz?
Możemy sprowadzić materiał z każdego złoża na świecie. Najważniejsze, żeby ustalić jego pochodzenie – można to zrobić w oparciu o nazwę lub zdjęcie. Zdarza się, że importerzy są bardzo kreatywni i tworzą niespotykane wcześniej nazwy granitów. Wówczas trzeba oprzeć się na zdjęciach. Tu kolejna pułapka, ale i rozwiązanie w jednym – w oparciu o zdjęcie, czasem ciężko odróżnić od siebie kamienie o zmiennej kolorystyce. Zatem można nie ustalić, co jest na zdjęciu, a jednocześnie mieć alternatywy spełniające oczekiwania kolorystyczne.